SYPIALNIA W SALONIE? DIY - JAK WYKONAĆ TAPICEROWANĄ ŚCIANKĘ?
PROLOG
Gdy dom, w którym mieszkamy, ma mały metraż, albo metraż jest ok, tylko ściany stoją w niewłaściwym miejscu, trzeba bardzo dobrze przemyśleć jego układ. Czasami trzeba myśleć niekonwencjonalnie i szukać nawet szalonych rozwiązań, bo tylko dzięki temu, bez przesuwania ścian, uda się wszystko w nim zmieścić. Dokładnie ten problem mam w całym domu. Na pierwszy rzut oka jest ok, bo metraż to prawie 90 metrów, ale w tym tylko 3 pokoje. Dwa duże łączone przesuwnymi drzwiami i jeden maleńki (4,4m2). Dwa pokoje dla córek (tak na prawdę to 1,5 pokoju) i salon dla mnie i Pana Małżonka. Jak widzicie spryt i niekonwencjonalne myślenie było konieczne, bo za nic nie chciałam spać na rozkładanej kanapie, bo ponad wszystko kocham pięknie pościelone łóżka. Cóż było robić, sypialnię musiałam wygenerować z kawałka salonu i wstawić tam jeszcze dwie garderoby.
Czyli sypialnia wielkości prawie łóżka
ŚCIANA TAPICEROWANA
Czyli kolejne DIY
Sypialnię wygenerowałam z części pokoju, i finalnie mogłam ja planować na prawie 8m2. Nie było więc tak źle, jak się tego spodziewałam. Zapewne pamiętacie, że sypialnia znajduje się w przejściu pomiędzy dwoma pokojami. Pokoje oddzielały piękne rozsuwane drzwi, które w tym przypadku musiały zostać zlikwidowane. Ponieważ, pokój znajdujący się z tyłu, został zaadaptowany na pokój najmłodszej córki, trzeba było te drzwi dodatkowo wygłuszyć. Postanowiłam, że wykorzystam obramienie drzwi, jako ozdobną ramę, a same drzwi przesłonię panelami tapicerowanymi. I tak powstał pomysł na tapicerowaną ścianę gigant.
Czyli kolejne DIY
Drzwi dzielące pokoje są ogromne 2,50 x 2,80 co daje nam 7m2 (czyli prawie tyle ile ma sama sypialnia!), postanowiłam zatem oszczędzić i panel wykonać samodzielnie. Biorąc pod uwagę powierzchnię, postanowiłam zrobić trzy panele. Szeroki środkowy i dwa węższe po bokach. Dzieląc powierzchnię sugerowałam się wielkością dostępnych tkanin i dlatego panel środkowy ma 125 centymetrów szerokości. Tak duży „zagłówek” robi się jak taki, standardowych rozmiarów. Ponieważ tkanina, którą wybrałam na ściankę jest w kwiaty, postanowiłam że panele będą gładkie!
A oto co potrzebujemy:
5 KROKÓW DO FINAŁU
KROK 1 - DOCINAMY PIANKĘ
W pierwszej kolejności docinamy piankę tapicerska.
KROK 2 - KLEJENIE
Piankę przyklejamy do płyty, za pomocą kleju w spreju.
KROK 3 - OWATA
Następnie, na piankę kładziemy owatę, podwijamy pod brzegi i mocujemy ją za pomocą takera. Nadmiar owaty obcinamy. Kiedy owata jest zamocowana, całość lekko pryskamy klejem i układamy tkaninę wierzchnią.
KROK 4 - MOCOWANIE TKANINY
Tapicerowaną część obracamy plecami „do góry”, i mocujemy materiał za pomocą takera. Tapicerujemy zawsze naprzemiennie: lewa strona- prawa strona, dół- góra. To bardzo ważne, bo inaczej materiał może się poprzesuwać, albo krzywo naciągnąć. Kontrolujemy siłę naciągu, żeby nie rozbiły się żadne dołki. Na koniec wykańczamy rogi i nadmiar tkaniny obcinamy.
KROK 5 - WYKOŃCZENIE
Tył panelu maskujemy za pomocą dociętego wigofilu. Dzięki temu ukrywamy wszystkie nieestetyczne detale.
FINAŁ
Kiedy panele były już gotowe, wystarczyło je wcisnąć w otwór. Specjalnie zostały tak dopasowane, żeby po wciśnięciu, nie wypadały z ramy. Dodatkowo, łóżko z zagłówkiem stojące z przodu, dociska je do drzwi, tak że stoją stabilnie.
UWAGA: Gdybyście chcieli takie panele zamocować bez łóżka, trzeba koniecznie przymocować je do ściany lub podłogi. Bezpieczeństwo ponad wszystko.
Po wstawieniu szaf. Które zastępują nam garderobę, zamocowaliśmy ściankę loftową. O tym możecie poczytać TUTAJ. Teraz wystarczyło już tylko pościelić łóżko i można było spać. I powiem Wam, że znakomicie sprawdziła się biała kotara, którą w każdej chwili mogę przesłonić sypialnię, dodając intymności i przytulności.
A Wy co sądzicie o spaniu w salonie?
KOCHANI DZIĘKUJEMY,
ŻE ODWIEDZILIŚCIE NASZEGO BLOGA
BĘDZIE NAM NIEZMIERNIE MIŁO JEŚLI POZOSTAWICIE
PO SOBIE ŚLAD W POSTACI KOMENTARZA.
POZDRAWIAMY WAS CIEPLUTKO ANIA I BETI,
CZYLI DZIEWCZYNY Z PANI TO POTRAFI
19 comments: