PROLOG
foto: Agnieszka z a @sztuka_druiego_obiegu
KROK 1
MYCIE I ODPLAMIANIE BRUDASKA
Pierwszym krokiem, zaraz po przywiezieniu mebla do domu, było dokładne umycie go z zewnątrz i odkurzanie w środku. Kiedy kufer wysechł, przyszedł czas na pozbycie się paskudnych plam, licznie pokrywających wieko. Do tego celu doskonałe sprawdził się Odplamiacz do drewna politurowanego marki Libéron.
Odplamiacz do drewna usuwa plamy, niweluje widoczne na powierzchni zarysowania i pielęgnuje drewniane meble lakierowane lub lakowane. Niech Was nie zmyli nazwa, bo odplamiacz ten, usuwa białe plamy (powstałe wskutek ciepła, działania słońca lub wody), nie tylko z mebli politurowanych czy woskowanych, ale również z lakierowanych. Dzięki zawartości bardzo drobnego proszku do polerowania, produkt niweluje też widoczne na powierzchni zarysowania.
- Przed użyciem pojemnik mocno wstrząsnąć.
- Szmatką zwilżoną Odplamiaczem do drewna Libéron przetrzeć plamę, która chcemy usunąć.
- Pozostawić do wyschnięcia przez pięć minut, a następnie wypolerować.
Po użyciu odplamiacza wszystko z kufra pięknie zeszło i tak sobie kufer stał w salonie przez parę miesięcy, aż przyszła pora na jego renowację.
KROK 2
SZLIFOWANIE
Kufer został całkowicie i dogłębnie wyszlifowany za pomocą szlifierki oscylacyjnej. Zaczęłyśmy od papieru o gradacji 60, przechodząc coraz wyżej do 220.
KROK 3
ODPYLANIE
Regał po szlifowaniu koniecznie trzeba odpylić. Można to zrobić za pomocą odkurzacza z miękką ssawką, ściereczką do kurzu lub specjalną szmatką przeznaczoną do tego celu, którą kupimy w sklepach specjalistycznych.
Uwaga: Nie odpylamy wilgotną ściereczką, bo pod wpływem wody drewno „wstanie” i znowu trzeba będzie szlifować!
KROK 4
ZABEZPIECZANIE DREWNA
Przed zabezpieczaniem powierzchni dobrze jest użyć podkładu ochronnego aby lepiej zabezpieczyć drewno. Podkład ochronny do mebli należy nakładać przed woskowaniem. Zabezpiecza on drewno przed zaplamieniem i wodą, wygładza włókna drewna uwydatnione bejcą i umożliwia uzyskanie wysokiej jakości wykończenia woskiem. Nadaje się do wszystkich gatunków drewna. Wydobywa on głębokie refleksy ze szlachetnych gatunków drewna, takich jak mahoń, czereśnia, orzech i drzewa owocowe.
- Podkład nakładamy za pomocą płaskiego pędzla i pozostawiamy do wyschnięcia na minimum trzy godziny.
- Warstwę podkładu ochronnego do mebli delikatnie przeszlifować bardzo drobnoziarnistym papierem ściernym i odkurzyć.
- Następnie można wykończyć mebel odpowiednim produktem wykończeniowym.
KROK 5
WOSKOWANIE
Przy tej czynności, znakomicie sprawdzają się woski barwiące Black Bison®. Wosk ten został opracowany na bazie wosku Carnauba, wosk barwiący Black Bison® to odżywczy wosk roślinny do mebli i stolarki, który zapewnia im szlachetną patynę i chroni je przed codziennymi zagrożeniami. Wosk barwiący Black Bison® oferuje szlachetny połysk i trwałą patynę, a jednocześnie zabezpiecza meble. Jest bardzo odżywczy i daje się łatwo polerować.
Wosk barwiący Black Bison® należy nakładać pędzlem lub szmatką na całą powierzchnię drewna. Należy wybrać kolor zbliżony do koloru mebla lub stolarki. Pozostawić do wyschnięcia na dwie do czterech godzin. Polerować miękką szczoteczką. Kolor użyty przy renowacji to średni dąb
KROK 6
MONTAŻ KÓŁEK
Już na koniec, skrzynia dostała mobilności za pomocą zamontowania 4 zgrabnych kółek włoskiej marki, kupionych u Arte Metal Style. Kółka zostały przykręcone do spodniej części skrzyni za pomocą wkrętów i wkrętarki. Przed montażem dobrze jest wymierzyć odległości, tak żeby kółka znajdowały się w tych samych miejscach.
Zanim zabierzecie się do przykręcenia kółek, warto powiercić małe otworki cienkim wiertłem. Drewno nie będzie pękać.
Skrzynia prezentuje się znakomicie i jest bardzo funkcjonalna. Nie tylko stała się pięknym stolikiem kawowym, ale można w niej przechowywać różna rzeczy choćby pościel dla gości czy koce i pledy.
Napiszcie, jak Wam się podoba taki funkcjonalny mebel z drugiej ręki?